Zabieg próżniowy usuwania ciąży w Czechach i na Słowacji

Metody przerywania ciąży co do zasady można podzielić na metodę farmakologiczną (to usuwanie ciąży za pośrednictwem substancji chemicznej wprowadzanej do organizmu konbiety) oraz na metodę niefarmakologiczną polegającą na ingerencji chirurgicznej. Tę drugą metodę usuwania ciąży nazywamy metodą próżniową, zabiegiem próżniowym usuwania ciąży. Taki zabieg możesz przeprowadzić w pełni legalnie w Czechach i na Słowacji.

Próżniowy zabieg usuwania ciąży to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa wybranej metody. Jest stosowany niezwykle często właśnie z tego powodu. Można go przeprowadzić nie wcześniej jak po upływie 7 tygodnia ciąży (przeprowadzony wcześniej może nie przynieść pożądanych efektów). Wbrew temu, co moglibyśmy myśleć na ten temat, pomimo swojego inwazyjnego charakteru, próżniowy zabieg usuwania ciąży jest dużo bardziej bezpieczny od metody próżniowej. Jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a po jego wykonaniu nie przysparza takiej ilości niepożądanych skutków ubocznych (nie występuje bowiem obfite krwawienie, bóle podbrzusza, biegunki, bóle głowy itp). Dlatego bez obaw możesz wykonać zabieg usuwania ciąży tą metodą. Przebieg zabiegu zamyka się w kilkudziesięciu minutach i jest w wysokim stopniu standardowy. Możesz być spokojna o swoje zdrowie i nie musisz obawiać się o niespodzianki w postaci nieplanowanych komplikacji.

Warto skupić się przez chwilę na omówieniu samego charakteru aborcji chirurgicznej, która określana jest często mianem zabiegu próżniowego. Jak to działa? Wyobraź sobie urządzenie będące czymś na kształt “rurki”. Nazywamy je kaniulą. W trakcie usuwania ciaży metodą próżniową, następuje sztucznie wywołane rozszerzenie szyjki macicy. Do macicy wprowadzana jest kaniula, która dosłownie wysysa z niej zawartość tj. zarodek i błony płodowe. Na pytanie: czy to boli, należy odpowiedzieć, że nie. Wykonanie aborcji tą metodą jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Zanim jednak do tego dojdzie, wcześniej musisz znaleźć się w klinice aborcyjnej.
Wcześniej przygotowywałaś sie zapewne do zabiegu podejmując określone czynności, czyli:
wykluczyłaś leki zawierające kwas acetylosalicylowy (to substancja zmniejszająca krzepliwość krwi, co może mieć wpływa na niepożądane komplikacje)
zmieniłaś dietę na taką, która nie odrzuca nadmiaru wody w organizmie.
Co z lekami, które przyjmujesz na stałe? Odpowiedź brzmi następująco: przygotowując się do usuwania ciąży możesz zażywać leki stale przez ciebie przyjmowane.

Powoli zbliżamy się do zabiegu. Zatem na kilka godzin przed nim (mniej więcej do 5 godzin) nie jedz. Usunięcie ciąży powinno nastąpić w chwili kiedy jesteś na czczo. Możesz pić. Jeśli natomiast do godziny przez wykonaniem zabiegu przerywania ciąży powinnaś odstawić także płyny.

Wcześniej, kiedy twój transport sprawił, że znalazłaś się w klinice aborcyjnej – trafiasz do systemu. Przeprowadzane są następnie niezbędne badania oraz wywiad lekarski. Wszystko po to, aby przerwanie ciąży bezpiecznie zrutynizować. Klinika aborcyjna zbada twoją grupę krwi, czynnik Rh itp. Szczegółowy wywiad pozwoli zawęzić ryzyka, które i tak w przypadku metody próżniowej są niewielkie. To jednak moment, w którym powinnaś pamiętać o udzieleniu lekarzowi szczegółowych informacji o twoim stanie zdrowia uwzględniając wszystkie przebyte choroby. Jeśli nie dysponujesz aktualnym badaniem ginekologicznym nie musisz się tym przejmować. Bądź pewna, że zostanie ono wykonane w klinice aborcyjnej.
Następnie czeka cię rozmowa z anestezjologiem.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak wykonać zabieg usuwania ciąży. Zostanie on przeprowadzony w klinice aborcyjnej przez najlepszych secjalistów, a kompetentny personel zaopiekuje się tobą należycie. Po podaniu znieczulenia pacjentka zostaje przetransportowana do gabinetu zabiegowego.

Aborcja próżniowa wymaga, aby po jej przeprowadzeniu pacjentka musi kilka godzin poczekać. Ten okres ma na celu jej obserwację i zapewnienie jej odpowiedniej opieki bezpośrednio po usunięciu ciąży. Po przeprowadzonej kontroli pozabiegowej i kiedy zespół kliniki aborcyjnej ma pewność, że nie grozi ci już żadne niebezpieczeństwo otrzymujesz wypis i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zorganizowany przez klinikę aborcyjną transport zabierze cię do domu. Pamiętaj, że jeśli przyjechałaś do kliniki aborcyjnej własnym samochodem nie możesz usiąść za kierownicą przez minimum 12 godzin od usunięcia ciąży.

A teraz w sposób możliwie najkrótszy powtórzmy to, czego mogłaś dowiedzieć się z powyższego artykułu. Zatem okres pobytu w klinice aborcyjnej to:

przyjazd wybranym wcześniej środkiem zapewniającym transport
przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
przygotowanie do zabiegu aborcji
wykonanie aborcji
kontrola pozabiegowa
wypis i powrót pacjenta

Na koniec poświęćmy jeszcze kilka słów temu, co następuje po tym jak nastąpiło już przerwanie ciąży w klinice aborcyjnej za granicą w Czechach i na Słowacji.

kilka dni po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort związany z bólem przypominającym ból menstruacyjny (to normalnie i nie powinno cię niepokoić – w przypadku, kiedy obfitość krwawienia lub skala bólu niepokoi cię, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
zwolnienie lekarskie raczej nie będzie konieczne, większość kobiet podejmuje normalną aktywność niemal bezpośrednio po zabiegu
w przypadku bólu pomagaj sobie Nospą lub Ibupromem
w okresie dwóch tygodni od usunięcia ciąży nie uprawiaj seksu, nie kąp się, bierz prysznic, nie podnoś ciężkich przedmiotów, zrezygnuj z treningów, fitnessu itp.
twój cykl menstruacyjny unormuje się po ok. 6 tygodniach po wykonaniu zabiegu usuwania ciąży, ale w tym okresie zadbaj odpowiednio o siebie i o ewentualną antykoncepcję.
odżywiaj się zdrowo w pokarmy bogate w żelazo, aby uzupełnić ubytki spowodowane krwawieniami