Legalne usuwanie ciąży w klinice aborcyjnej w Czechach i na Słowacji

Ciąża jest konsekwencją wielu zdarzeń, których przyczyną nie musi być świadoma lub dobrowolna decyzja. Bez względu na to, gdzie znajduje się źródło tego stanu w założeniu i w trosce o ich dobro, kobiety powinny mieć prawo wykonać aborcję. Tymczasem praktyka jest zupełnie inna. Szczególnie jeśli skoncentrujemy się na polskim systemie prawnym w kwestiach dotyczących prawa do aborcji. Od roku 2015 dwa kolejne rządy obsadzali politycy katolickiej prawicy, w związku z czym legalne zabiegi usuwanie ciąży zostały ograniczone w stosunku do już i tak ciasnego kompromisu aborcyjnego obowiązującego od początku lat dziewięćdziesiątych. W chwili obecnej zabiegi usuwania ciąży, za których przeprowadzenie nie grozi kobiecie i lekarzowi odpowiedzialność karna, są możliwe wyłącznie w przypadku wystąpienia następujących okoliczności:
zagrożone jest życie matki
ciąża jest wynikiem gwałtu
Wykonanie aborcji nawet w powyżej wskazanych wypadkach jest trudne lub niemożliwe z uwagi na wysoki stopień sformalizowania procedury i ogólną niechęć do tego typu zabiegów przejawiają przez system opieki medycznej.

Czy w obecnym stanie prawnym pomoc jest możliwa, a jeśli tak, gdzie jej szukać?

Odpowiedź wydaje się prosta. Pomocy należy szukać blisko. Czechy i Słowacja to kraje, gdzie usuwanie ciąży jest możliwe do 22 tygodnia ciąży.

Kolejne pytanie, które należałoby zadać brzmi: czy Polka może skorzystać z możliwości jakie daje klinika aborcyjna, która w Czechach i w Słowacji może wykonać zabieg usuwania ciąży?

W tym miejscu należy powiedzieć kilka słów o regulacjach prawa unijnego. Otóż prawo Unii Europejskiej zapewnia wszystkim obywatelom i obywatelkom państw członkowskich prawo do korzystania z opieki medycznej pozostałych krajów wspólnoty europejskiej. W przypadku usuwania ciąży nie ma wyjątków. Usunięcie ciąży świadczy klinika aborcyjna.. Legalnie i bez niepotrzebnych procedur. Klinika aborcyjna wykonuje zabieg usuwania ciąży bez konieczności posiadania przez ciebie ubezpieczenia zdrowotnego. Wykonywana jest zarówno aborcja farmakologiczna oraz aborcja chirurgiczna. Wszystko zależy od cech poszczególnych pacjentek, stanu ich zdrowia, oraz zaawansowana ciąży.

Ile zatem kosztuje aborcja w Czechach, a ile kosztuje aborcja w Słowacji?

Wiele zależy od tego jaka to klinika aborcyjna oraz skąd przyjechałaś. Ceny są jednak całkowicie do przyjęcia.

Kiedy już wiesz, że można legalnie przeprowadzić zabieg usuwania ciąży należy zapytać o kolejność kroków, które masz przed sobą do wykonania. W kolejności następujących wydarzeń może wyglądać to mniej więcej tak:

Kontakt z kliniką aborcyjną (Czechy, Słowacja) jeśli znajdziesz się w niechcianej ciąży (osoba z infolinii poinformuje cię o wszystkich szczegółach takich jak transport (dojazd, powrót), terminie, w którym będzie można wykonać zabieg usuwania ciąży.
Jeśli posiadasz badania lekarskie, które wydają się istotne z punktu widzenia usuwania ciąży będziesz mogła o tym powiedzieć. Nie potrzebne ci skierowanie od polskiego lekarza, ani inne zaświadczenie.
Wkrótce, kiedy twój stan medyczny zostanie ustalony, będziesz mogło być przeprowadzone przerwanie ciąży.
Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia zostanie umówiony transport, który zabierze cię w drogę powrotną do twojego miejsca zamieszkania.

Przede wszystkim chcemy abyś wiedziała, że:

zabieg aborcji i usuwania ciąży jest na terenie Czechach i Słowacji zgodny z prawem i nie wymaga dodatkowych uzasadnień, podobne zasady dotyczą innych państw w Unii Europejskiej, musisz jedynie pamiętać, że zabieg usuwania ciąży musi być przeprowadzony na obszarze państwa, którego prawo sankcjonuje taką możliwość, jeśli tak jest – nic ci nie grozi i możesz poczuć się bezpieczna.
przerwanie ciąży na terenie Czech i Słowacji przeprowadza klinika aborcyjna, z którą musisz się wcześniej skontaktować, otrzymasz transport oraz opiekę medyczną i już wkrótce wykonanie aborcji stanie się czymś, co będziesz miałą za sobą w godnych i pełnych troski warunkach.
usuwanie ciąży w każdym państwie Unii Europejskiej, w którym jest to legelne i nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków zapewnia ci komfort braku obawy ponoszenia konsekwencji prawnych, innymi słowy nikt nie może w tej sprawie prowadzić przeciwko tobie postępowania mającego na celu ukaranie cię.

Kilka słów o polskich realiach. Problem usuwania ciąży w Polsce jest problemem milionów polskich kobiet. Jest tak dlatego, że niechciana ciąża to powszechne zjawisko. Jej przyczyny mogą tkwić w sytuacji socjalnej i ekonomicznej (bieda, alkohol, narkotyki) lub niewystarczającej edukacji (antykoncepcja, wiedza o jej zastosowaniu, dostęp do nie) oraz po prostu niespełnienie przez antykoncepcję swojej roli, co zawsze może się przydarzyć i jak uczy praktyka – przydarza się. Polska nie zapewnia w takich sytuacjach empatycznej i pełnej zrozumienia postawy państwa oraz systemu wobec kobiet, które mierzą się z problemem usuwania ciąży. To zawsze trudna decyzja i wybór. Bardzo ważne jest żeby mogła być ona podjęta w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Istnienie tego co nazywamy “podziemiem aborcyjnym” zawsze stanowi ryzyko, że przerwanie ciąży zostanie przeprowadzone w sposób wadliwy, bez zapewnienia kobiecie odpowiednich warunków higienicznych, kompetentnego personelu medycznego i opieki po zabiegu. Ponadto tego typu działania mogą prowadzić do trwałej niezdolności do rodzenia dzieci, nie wspominając już o konsekwencjach prawno-karnych grożących kobiecie, lekarzowi oraz osobom czynnie i biernie pomagającym w aborcji.

Tymczasem klinika aborcyjna, którą Polki mogą znaleźć w Czechach lub/i w Słowacji to miejsce zorganizowane wyłącznie po to, żeby wykluczyć wszystkie wymienione wcześniej ryzyka. Aborcja przeprowadzona w klinice aborcyjnej gwarantuje również opiekę po zabiegu oraz błyskawiczną interwencję w przypadku komplikacji, które zawsze mogą nastąpić.

W Czechach i w Słowacji:

lekarz nie zapyta cię o powody twojej decyzji, to twoja sprawa.
nie odniesiesz wrażenia, że ktoś okazuje ci mornalną wyższość oraz potępia cię za to, że decydujesz się na usunięcie ciąży
masz zapewnione wsparcie w procesie oraz troskę aby zabieg usuwania ciąży nie stanowił dla ciebie zbyt dużego obciążenia psychicznego i nie przekształcił się w traumę, z którą będziesz mierzyć się do końca życia
możesz liczyć na usługę doradczą i konsultację świadczoną w klinice aborcyjnej

W ostatnim czasie, mimo panującej w Polsce narracji wymierzonej w usuwanie ciąży bardzo wiele polskich kobiet zdecydowało się skorzystać z aborcji w Czechach i/lub Słowacji. Masz prawo wybierać. Masz prawo zostać poinformowana o tym, że zabieg usuwania ciąży przeprowadzony u naszych południowych sąsiadów nie naraża cię na konsekwencje, a twoje dane medyczne są odtąd poufne. Nikt nie oceni cię źle. Nikt nie zapyta dlaczego to robisz.

Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz rozwiązać swój problem skontaktuj się z nami. Jesteśmy po to, żebyś czuła się właścicielką własnego ciała i mogła cieszyć prawem do wyboru. Zapewniamy doradztwo i dyskrecję.