Kontrola pozabiegowa po przeprowadzeniu aborcji i usuwania ciąży metodą próżniową

W Czechach i na Słowacji zabieg usuwania ciąży przeprowadzany jest zawsze w nowoczesnej, dysponującej odpowiednim zapleczem ludzkim i sprzętowym, klinice aborcyjnej. Nie powinnaś martwić się o wystąpienie powikłań czy o komplikacje. Warto jednak abyś pamiętała, że usunięcie ciąży to zabieg wiążący się z naruszeniem integralności organizmu kobiety dlatego konieczna jest kontrola pozabiegowa. Klinika aborcyjna jest doskonałym miejscem dla zapewnienia tego rodzaju opieki.

Bezpośrednio po usuwaniu ciąży pacjentka poddawana jest kontroli poaborcyjnej. Lekarz sprawdza, czy wszystko przebiegło zgodnie z procedurami i ze sztuką. Należy w tym momencie upewnić się czy ciąża została przerwana, a macica pacjentki dokładnie oczyszczona. Wszystko po to aby wykluczyć możliwość wystąpienia powikłań oraz zapewnić ci szybki powrót do domu.

Pamięta! To, że nie zostajesz w klinice aborcyjnej przez tydzień lub dłużej nie oznacza, że po powrocie do domu jesteś już w pełni sił. Czeka cię bowiem kilkutygodniowa rekonwalescencja. Czego możesz się spodziewać w tym okresie? Spróbujmy wskazać poniżej objawy mogące wystąpić po zabiegu, który miał na celu usunięcie ciaży:

Krwawienie, które powinno zanikać (krwawienie jest naturalną konsekwencjią przebiegu usuwania ciąży podczas, którego dochodzi do naruszenia ciągłości błony śluzowej macicy przez usunięcie zarodka. Krwawienie nie powinno budzić twoich obaw jeżeli przypomina krwawienie menstruacyjne.
Ból. Przypominał będzie w swoim charakterze i nasileniu ból, który odczuwasz podczas miesiączki.

Kiedy powinnaś szukać pomocy?

Wtedy, kiedy zarówno ból jak i krwawienie budzą twój niepokój przez swoje nasilenie lub okres trwania.

Poszukaj kontaktu z kliniką aborcyjną także wtedy, kiedy pojawi się u ciebie wysoka temperatura.

Lekarz i jego działanie mogą okazać się konieczne w przypadku wystąpienia po usunięciu ciąży ropnych upławów, których zapach budził będzie twój niepokój. Takie objawy mogą świadczyć, że doszło do infekcji bakteryjnej.

W tym wypadku powinnaś szukać pomocy klinika aborcyjnej. NIe musisz obawiać się konsekwencji prawnych związanych z tym, że zdecydowałaś się wykonać zabieg usuwania ciąży. Przerwanie ciąży nastąpiło, w kraju w którym jest zgodne z prawem.

Aby przerywanie ciąży nie okazało się niebezpiecznym należy zwrócić uwagę na prawidłowy przebieg rekonwalescencji. W związku z tym:

przez 4 tygodnie od dnia, w którym nastąpiło przerwanie ciąży powinnaś powstrzymywać się od kontaktów seksualnych.
mniej więcej 7 dni od kiedy nastąpiło przerwanie ciąży, powstrzymuj się od dźwigania ciężkich przedmiotów oraz wykonywania prac fizycznych.
w powyższym okresie od przerywania ciąży unikaj ciepłych kąpieli, bierz prysznic.

Po upływie od 4 do 6 tygodni od dnia, w którym nastąpiło przerwanie ciąży twoje ciało powinno wrócić do stanu sprzed zabiegu. Ważne abyś pamiętała poddać się w tym okresie kontroli ginekologicznej. Należy sprawdzić, co z twoją płodnością, czy nie doszło do komplikacji w tym zakresie i czy przerwanie ciąży nie miało negatywnego wpływu na twoją płodność. Wyjątkowo pomocne jest to, że kontrolę porekonwalescencyjną odbywasz w klinice aborcyjnej, co naszym zdaniem i zdaniem pacjentek, które z nie korzystają ma wpływ na nastrój, poczucie bezpieczeństwa i dyskrecji, którego doświadczają kobiety po usunięciu ciąży.

Czego możesz spodziewać się w okresie rekonwalescencji ze strony kliniki aborcyjnej?

Czekaj na telefon. Z całą pewnością, ktoś z kliniki aborcyjnej zadzwoni do ciebie, żeby ustalić termin wizyty kontrolnej.
W ustalonym w ten sposób terminie musisz stawić się w klinice aborcyjnej. Tutaj znów wraca do nas kwestia transportu. Możesz skorzystać z własnych środków lokomocji lub skorzystać z dojazdu, przejazdu zapewnianego przez klinikę aborcyjną.
Kiedy już będziesz na miejscu czeka cię wizyta u lekarza, który przeprowadzi wywiad medyczny, będący formą kontroli pozabiegowej. Zostaniesz poddana standardowemu badaniu medycznemu i palpacyjnemu. Zostanie skontrolowany stan twojej szyjki macicy oraz samej macicy. Lekarz może również skierować cię na dalsze badania, które uzna za konieczne po tym jak nastąpiło przerwanie ciąży i upłynął już okres rekonawlescencji, a jego zdaniem wciąż występują niepokojące objawy. I tak, możesz zostać skierowana na cytologię, usg, wymaz z pochwy, badanie krwi.
W tym czasie możesz wspólnie z lekarzem ustalić najkorzystniejszą dla ciebie formę antykoncepcji. Po zakończeniu wizyty otrzymasz na nią stosowną receptę.

Żeby skoncentrować wszystkie dotychczasowe informację dotyczące kontroli poaborcyjnej, mającej miejsce po tym jak nastąpiło usunięcie ciąży, podsumujmy.

Zatem kontrola pozabiegowa w wypadku usuwania ciąży to:
Przyjazd do kliniki ginekologicznej
Przeprowadzenie kontroli pozabiegową i w razie potrzeby dodatkowych badań
Powrót pacjentki do domu

Kontrola pozabiegowa jest bez wątpienia pewną komplikacją. Kiedy myślisz, że wszystko masz już za sobą po tym jak nastąpiło wykonanie aborcji, okazuje się, że musisz ponownie wyjechać, zorganizować sobie transport, ponieść dodatkowe koszty. Spróbujemy w tym miejscu odpowiedzieć na kilka związanych z tym pytań:

Czy kontrola usunięciu ciąży jest konieczna?

TAK. Każda kobieta, która zdecydowałą się wykonać zabieg usuwania ciąży powinna poddać się takiej kontroli, w skład którego wchodzi badanie ginekologiczne pomiędzy 4 a 6 tygodniami od wykonania aborcji. Celowo podajemy termin, w którym należy wykonać badanie ginekologiczne. Jego wykonanie wcześniej niż w okresie wskazanym powyżej mija się z celem. Co więcej może być zródłem komplikacji jeżeli podczas jego wykonywania dojdzie na przykład do infekcji. Skutkimj takiej infekcji, jeżeli jest ona pozostawiona bez pomocy, może być na przykład bezpłodność.

Czy kontrola po usunięciu ciąży musi odbywać się w Czechach lub na Słowacji?

NIE. Taką kontrolę możesz przeprowadzić w Polsce. Kilka uwag prawnych: w Polsce nie istnieją przepisy pozwalające na ściganie karne kobiety, która zdecydowała się wykonać aborcję w kraju, w którym ten zabieg jest całkowicie legalny.

Możliwość wykonania kontroli poaborcyjnej w Polsce pozwoli ci zaoszczędzić koszty związane z podróżą. W ramach takiej kontroli zamiast do kliniki aborcyjnej możesz po prostu udać się do swojego ginekologa.
Jest to jednak sytuacja stresująca i narażasz się na ocenę swojego postępowania. Jeśli zatem interesuje cię twój dobrostan postaraj się zorganizować środki na wizytę w klinice aborcyjnej, czasami po prostu warto wydać więcej ale zapewnić sobie spokój. Żyjemy w rzeczywistości, w której lekarza wciąż dokonują ocen moralnych swoich pacjentek. Dopuszczają się do otwartej krytyki lub nawet posuwają się do powiadomienia organów ścigania o usunięciu ciąży, o którym podjęli informację.

Czy warto skorzystać z kontroli pozabiegowej w klinice aborcyjnej?

TAK. Proponujemy skorzystać z bezpłatnej infolinii, gdzie w języku polskim zostaniesz poinformowana o wszelkich okolicznościach związanych z kontrolą po wykonaniu zabiegu przerywania ciąży. Udzielimy ci szczegółowych informacji i zaplanujemy korzystny dla ciebie termin wizyty.

Zapamiętaj! Kontrola po zabiegu wykonania aborcji przeprowadzona metodą próżniową to doskonały sposób na zapewnienie sobie spokoju i pewności, że zadbałaś o swoje zdrowie i nie jesteś w żaden sposób narażona na komplikacje związane z usunięciem ciąży.