Jak wygląda zabieg usuwania i przerywania ciąży w klinice aborcyjnej

Problem niechcianej ciąży to szereg zagadnień związanych nie tylko z samym procesem przeprowadzenia zabiegu. To również okoliczności mające związek z twoim życiem osobistym, twoimi relacjami, twoją codziennością. Innymi słowy decyzja, aby wykonać zabieg usuwania ciąży to dopiero początek drogi, którą masz przed sobą. Najaktywniejszym czynnikiem i wyzwalaczem złych emocji związanych z tym czym jest usuwanie ciąży – jest, był i będzie stres. Przeżywasz go niezależnie od tego, czy chcesz czy nie. Stres generuje zarówno decyzja o tym czy skorzystać z kliniki aborcyjnej oraz to w jaki sposób wykonanie aborcji będzie przeprowadzone. Z naszego doświadczenia wiemy, że złe emocje rozładowuje wiedza na temat ich przyczyn oraz okoliczności, które są ich wyzwalaczami. Dlatego stworzyliśmy dla ciebie ten tekst, w którym spróbujemy w syntetyczny sposób przedstawić ci pakiet istotnych informacji, które powinnaś przyswoić jeżeli zdecydowałaś się na usunięcie ciąży.

Spróbujmy zatem omówić kwestie związane z wykonaniem aborcji w kolejności, w której pojawią się, kiedy podjęta przez ciebie decyzja będzie wdrażana w życie.
Zatem jak wyglądają przygotowania do zabiegu wykonania aborcji.
Po pierwsze w dniu, w którym klinika aborcyjna ma wykonać zabieg usuwania ciąży musisz być na czczo. Zaleca się aby nie jeść około pięciu godzin przed usuwaniem ciąży.
Po drugie czeka cię również zmiana nawyków. W okresie poprzedzającym usuwanie ciaży powinnaś:
nie przyjmować leków i substancji zawierających kwas acetylosalicycylowy (nie dotyczy to oczywiście leków, które musisz przyjmować w związku z chorobami przewlekłymi, na które cierpisz – relacja: leki – usuwanie ciaży jest kwestią przeprowadzonego później wywiadu lekarskiego);
nie przyjmować pokarmów i suplementów, które odprowadzają wodę z twojego organizmu,
powinnaś skoncentrować się na osiągnięciu dobrostanu psychofizycznego.

Po trzecie, czeka cię rozwiązanie problemy transporty. Transport najszczęściej organizowany jest przez klinikę aborcyjną lub dojechać na własną rękę swoim prywatnym środkiem lokomocji. W obu przypadkach w klinice aborcyjnej powinnaś być w godzinach porannych. Będzie to miało wpływ na twój powrót do domu jeszcze tego samego dnia. Wiele kobiet ceni sobie tę możliwość z uwagi na to, że po zabiegu usuwania ciąży twoja prywatna przestrzeń może działać na ciebie kojąco. Możesz być spokojna, że przed zabiegiem twój stan fizyczny i psychiczny zostanie odpowiednio sprawdzony. Wykonane zostanie również badanie EKG.

Pozostałe kwestie ustalone zostaną podczas wywiadu lekarskiego. Jest on konieczny ponieważ zabieg usuwania ciąży jest zabiegiem inwazyjnym. Stąd lekarzowi niezbędna jest wiedza o twoich chorobach, hospitalizacjach, przebiegu ewentualnego leczenia oraz o tym, czy wcześniej przeszłaś już zabieg usuwania ciąży. Lekarz musi dysponować wiedzą na temat twojej historii chorób i zabiegów medycznych, które przeszłaś. Musi również wiedzieć o lekach, które zażywasz. Wspomnij również o substancjach, na które jesteś uczulona. Zresztą możesz być spokojna o to, że lekarz oraz wykwalifikowany, kompetentny personel medyczny zatrudniony w klinice aborcyjnej ustali wszystkie niezbędne okoliczności aby zapewnić ci bezpieczeństwo podczas usuwania ciąży.

Klinika aborcyjna to miejsce doskonale przygotowane na twoje przyjęcie, ale warto żebyć miała ze sobą kilka istotnych rzeczy:
klapki
koszula nocna
długi t-shirt (minimum do połowy uda)
bielizna (np. jednorazowa taka jak siateczkowe majtki porodowe)
podpaski
Zadbaj również o dodatkowe napoje. Najlepsza będzie woda mineralna. Po usunięciu niechcianej ciąży pozostaniesz w klinice aborcyjnej od kilku do kilkunastu godzin, zatroszcz się więc o jakieś materiały, które pozwolą ci spędzić czas na myśleniu o czymś innym niż to, co właśnie się wydarzyło (polecamy książki lub czasopisma, możesz też mieć ze sobą smartfon z dostępem do ulubionej muzyki, podcastów lub filmów). Kiedy lekarz wie już o tobie to, co jest niezbędne aby zabieg usuwania ciąży mógł zostać przeprowadzony w sposób bezpieczny rozpoczną się przygotwania do aborcji. Prysznic, podanie tabletek poronnych, depilacja okolic intymnych.

Sam zabieg przerwania ciąży nie trwa długo. Pacjentka jest świadoma (jeżeli jest to zabieg przeprowadzany metodą chirurgiczną). Nie musisz się w tym czasie troszczyć o nic innego jak swój dobrostan. W klinice aborcyjnej pracuje kompetentny i wykwalifikowany persone, który da ci poczucie zaopiekowania i komfortu. Po wykonanym zabiegu będziesz obserwowana pod kątem ewentualnych powikłań oraz zachowania twojego organizmu wobec ingerencji z zewnątrz. W dalszej kolejności czeka cię wypis i transport do domu.
W zależności od tego na co zdecydowałaś się wcześniej dojazd i przejazd mogą nastąpić następującymi środkami transportu.
twój prywatny samochód (nie jest to możliwe przez dwanaście godzin po zabiegu usuwania ciąży, jeżeli miało miejsce znieczulenie ogólne
bus zapewniony przez klinikę aborcyjna (busy są komfortowe, zanonimizowane, prowadzą je kierowcy świetnie znający trasę przejazdu)
pociąg lub zwykły autokar (wyjątkowe przypadki, najczęściej środek transportu zapewnia klinika aborcyjna, a ty nie musisz martwić się o powrót.
Jeżeli z jakiegoś powodu powrót do domu w dniu zabiegu usuwania ciąży, okaże się niemożliwy, możesz liczyć, że w okolicy kliniki aborcyjnej z całą pewnością znajdziesz miejsce na nocleg.

Dla uproszczenia dokonajmy syntezy najważniejszych informacji. Mowa o procedurach związanych z wykonaniem aborcji w Czechach i na Słowacji. To co da sprowadzić się do pojęcia zabiegu usuwania ciąży odbywa się w następujących po sobie kolejno poniżej wskazanych etapach:

przyjazd do kliniki ginekologicznej
przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
przygotowanie do zabiegu aborcji
wykonanie aborcji
kontrola pozabiegowa
wypis i powrót pacjenta

Na koniec poświęćmy odrobinę uwagi temu, z czym wiąże się twoja rekonwalescencja.
Pamiętaj, że po wykonaniu zabiegu usuwania ciąży możesz odczuwać różne dolegliwośći ze strony swojego organizmu.
Mogą pojawić się krwawienia. Nie będą szczególnie silne i uciążliwe, ale powinnaś się ich spodziewać w okresie od kilku do kilkunastu dni po zabiegu usuwania ciąży. W tym okresie staraj się unikać wysiłku fizycznego (fitness, bieganie, siłownia, basen). Nie możesz też uprawiać seksu, pić alkoholu. Zamiast urządzać sobie kąpieli, bierz prysznic.
Nie powinno zdarzyć się nic, co sprawi, że będziesz potrzebowała zwolnienia lekarskiego. Byłby to problem ponieważ aborcja na terenia Polski nie jest zabiegiem powszechnie dostępnych i nie mogłaby być w twojej sytuacji podstawą do zwolnienia cię z obowiązku świadczenia pracy.
Wracając do dolegliwości pozabiegowych, mogą one przypominać te, które odczuwasz w okresie menstruacji. Środki przeciwbólowe oraz Nospa powinny rozwiązać problem twojego dyskomfortu. Unikaj jednak leków mających w składzie kwas ascetylosalicylowy. W niedalekim od przerwania ciąży okresie twój organizm powinien wrócić do stanu sprzed niechcianej ciąży, a ty powinnaś wrócić do swoich normalnych aktywności. Pamiętaj jednak, że w tym okresie powinnaś o siebie szczególnie zadbać. Zwracaj też uwagę na diecie, która w tym czasie powinna składać się z lekkich pokarmów, które nie powodują silnych reakcji gastrycznych. Twój organizm zacznie wkrótce funkcjonować tak, jakby nic się nie wydarzyło. Wróci też twoja płodność, chociaż trudno wskazać w jakim stanie się to terminie.

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu w jakimś stopniu stanowiła odpowiedź przynajmniej na część pytań, które zadałaś sobie przygotowując się do podjęcia decyzji o usunięciu niechcianej ciąży.